-Maruša Zamorano, dr.med., spec.splošne kirurgije. Usmerjena v področje trebušne (abdominalne) kirurgije, endoskopije in proktologije-
Ste že slišali za dieto FODMAP? Če imate pogoste težave z občutkom nelagodja v trebuhu, napihovanjem, vetrovi, bolečinami / krči v trebuhu, drisko ali zaprtjem, potem vam bo morda ta dieta lahko pomagala. 🙂
-Ta objava vsebuje povezave do produktov partnerskega trženja. Če uporabite te povezave za nakup, lahko zaslužimo provizijo. Hvala vam-
Kaj točno je FODMAP dieta?
Začnimo z osnovami. FODMAP je akronim za:
Fermentirane
Oligosaharide
Disaharide
Monosaharide
in (And)
Poliole.
Sliši se komplicirano, kajne? Preprosto povedano, FODMAP so zbirka kratkoverižnih ogljikovih hidratov, ki so lahko težavni za prebavni sistem nekaterih ljudi, zlasti za tiste s sindromom razdražljivega črevesa (IBS). Lahko povzročijo simptome, kot so driska, zaprtje, napenjanje, plini in celo bolečine v trebuhu.
Hrana, ki povzroča težave: primeri živil z visoko vsebnostjo FODMAP
Prepoznavanje živil z visoko vsebnostjo FODMAP je lahko na začetku nekoliko zahtevno. Za lažji začetek je tukaj nekaj primerov.
*ŽIVILA BOGATA S FRUKTOZO:
Pomislite na jabolka, hruške, lubenico, šparglje, sladkorni grah in celo nekatera sladila, kot sta visoko fruktozni koruzni sirup in med.
*ŽIVILA Z LAKTOZO:
To vključuje čudovite dobrote in osnovne izdelke, kot so jajčna krema, sladoled, mleko, sir in jogurt.
*HRANA, KI VSEBUJE POLIOLE:
Nekatero sadje kot so marelice, nektarine, breskve in slive, pa tudi zelenjava, kot je cvetača. V to kategorijo spadajo tudi nekatera sladila, na primer sorbitol.
*ŽIVILA S FRUKTANI:
Najdemo jih v zelenjavi, kot so brstični ohrovt, česen in čebula, in celo v žitih, kot sta rž in pšenica.
* GALAKTANI V HRANI:
Če radi grizljate čičeriko, različne stročnice, lečo ali oreščke, kot so pistacije in indijski oreščki, potem uživate galaktane.
Kako se lotiti FODMAP diete
Priporočljivo je, da se za dosego najboljših rezultatov povežete z dietetikom, ki vas vodi skozi vse faze diete.
* FAZA IZLOČITVE:
Tukaj boste živila z visoko vsebnostjo FODMAP zamenjali z alternativami z nizko vsebnostjo FODMAP za 2–6 tednov.
* FAZA PONOVNE UVEDBE:
Počasi in enakomerno je najboljši način! Enega za drugim ponovno uvedite FODMAP živila v svojo prehrano. Dodajte enega vsake tri dni in to fazo razdelite na 8-12 tednov.
* FAZA VZDRŽEVANJA:
Najdite ravnotežje živil. Ugotovite, katera hrana vašemu telesu koristi in katera škodi.
Prizadevajte si za harmonično razmerje med živili, bogatimi s FODMAP, in živili z nizko vsebnostjo FODMAP.
Ali bo ta dieta koristila vsem ljudem z sindromom razdražljivega črevesja (IBS)?
Kratek odgovor: Ne, ne vsem. Medtem ko mnogi posamezniki z IBS najdejo olajšanje z dieto z nizko vsebnostjo FODMAP, to ni rešitev, ki bi vedno ustrezala vsem. Lahko ublaži nekatere simptome, kot sta napenjanje ali plini, vendar ni univerzalno zdravilo za vse.
Kaj storiti, ko dieta FODMAP ne deluje?
Pomembno si je zapomniti, da dieta FODMAP ni mišljena kot trajni način hranjenja. Če ne opazite nobenih izboljšav ob uživanju te diete, je priporočljivo, da jo opustite in preidete nazaj na uživanje raznolike prehrane. Dolgoročni cilj je vedno ravnovesje – izboljšanje simptomov, brez ogrožanja vašega zdravja.
Na kratko, čeprav se lahko dieta FODMAP sprva zdi precej zahtevna, je lahko ob pravem vodenju strokovnjaka za prehrano, koristno orodje pri obvladovanju prebavnih težav. Pred kakršno koli pomembno spremembo prehrane se vedno posvetujte z zdravstvenim delavcem. In ne pozabite, vsaka oseba je edinstvena – kar deluje pri enem, morda ne bo delovalo pri drugem.
Bodite potrpežljivi, bodite obveščeni in želiva vam čim bolj zdravo in zadovoljno črevesje!
Comments +